the Bliss live σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα
Σάββατο 4 Ιουνίου 2011
Micropolis, Θεσσαλονίκη
Ελεύθερη είσοδος, 21.30
Πέμπτη 9 Ιουνίου 2011
Κ44, Aθήνα
Ελεύθερη είσοδος, 22.00
Ladies and gents… Η ημέρα της κρίσης έφτασε. Τα τρία αγόρια, οι τρεις πύλες του τριπλού δικτύου πυραμίδων, οι τρεις μυητικοί απόστολοι του Σάραστρο, τα τρία αλχημιστικά στοιχεία, aka The Bliss, θα παρουσιάσουν ζωντανά την πρώτη τους δισκογραφική δουλειά με τον τίτλο “Gabbatha” είναι ένα μουσικό ταξίδι με βαριές ροκ συνθέσεις και αρκετά progressive αλλά και ψυχεδελικό χαρακτήρα.
Η είσοδος θα είναι ελεύθερη και στα 2 live.
Η αρχή θα γίνει το Σάββατο 4 Ιουνίου, στον ελεύθερο κοινωνικό χώρο, Mikropolis, της Θεσσαλονίκης. Περπατήστε τον λιθόστρωτο δρόμο μέχρι να φτάσετε στο σταυροδρόμι του Βασιλιά Ηρακλή και Βενιζέλου και μπείτε μέσα.
Την Πέμπτη 9 Ιουνίου, στο K44, στην Κωνσταντινουπόλεως 44, εις το Γκάζι, η θεατρική ομάδα “Κύκλος” θα μπλέξει με τους The Bliss και οι συνέπειες θα είναι ανυπολόγιστες. Ο δίσκος θα παρουσιάστει στην ολότητα του, μαζί την μοναδική αυτη περφόμανς για αυτήν τη μοναδική φορά!
Με τα κοπλιμέντα της κολλεκτίβας Spinalonga Records.
Check :
Bee:
micropolis-socialspace.blogspot.com
http://www.facebook.com/#!/event.php?eid=188775954503751Μικρόπολις;
http://www.facebook.com/#!/event.php?eid=185560404826224K44Mάγο
Σε συνεργασία με το περιοδικό “Καλειδοσκόπιο” παρουσιάζουμε ένα πολιτιστικό διήμερο με live events, μπάντες, θέατρο, και ένα μοναδικό bazaar χειροποίητων δημιουργιών στο πατάρι μας !
Παρασκευή 27/Μάη:
* Rollin Foxes
* Social End Products
* Yellow Devil Sauce
* The Dive
* Skanontropo
* Live Interactive Graffiti by Sonke
* Kiss me neck ! crew
Σάββατο 28/Μάη:
* “O Rosencrantz και ο Guildenstern είναι νεκροί” από την θεατρική ομάδα “Σημεία και Θέατρα”
* Joanna Drigo
* Lexicon Project
* Under Construction
* About Time
* Versus
* Party DJ set
Οι Ντίβες ανεβαίνουν στην σκηνή του αυτοοργανωμένου Μικρόπολις στην Θεσσαλονίκη, αυτό το Σάββατο, 30 Απριλίου χωρίς είσοδο.
Τι καλύτερο να κάνεις στην συμπρωτεύουσα;
Surviving in Athens, influenced and drenched by city rats and the rancid stench lurking in the atmosphere, the Dive put out their debut album. Dark in its most cheerful of melodies, sonic even in its silence, this album manifests its own, peculiar soundprint… Out now! Complements of spinalonga and the lab records.
Ο 1ος δίσκος των InsIDeaD που φέρει τον τίτλο “Chaos Elecdead” κυκλοφορεί επίσημα στις 29 Απριλίου παγκόσμια από τη Massacre Records.Η μπάντα θα δώσει μία εμφάνιση για να γιορτάσει το γεγονός και να τιμήσει αυτούς που τη στηρίζουν όλα αυτά τα χρόνια.
Στο πλευρό τους θα είναι οι DRUNK MOTHERFUCKERS και οι MINDTHREAT.H προπώληση ξεκινάει αύριο(Τετάρτη 30 Μαρτίου).
Check out:
http://www.facebook.com/pages/InsIDeaD/136435259723229
http://www.facebook.com/pages/Drunk-Motherfuckers/102239509847283?sk=wall
http://www.myspace.com/insidead
http://www.myspace.com/goddamndrunkmotherfuckers
Help them?
Πρωτοπόροι του ψυχεδελικού Heavy Rock ήχου, ξεκίνησαν το 1993 πατώντας στην ψυχεδέλεια των Hawkwind και τη ριφολογία και γκρούβα των Black Sabbath. Η frontwoman Lori S., ο Joey και ο Mark θα στρώσουν τα μονολιθικά μονοπάτια τους και στην Αθήνα την Κυριακή 10 Απριλίου στο Rodeo Club.
Μόνο αλητεία.
Την συναυλία θα ανοιξούν οι spaceάουτ heavy ροκερς Routes και οι ψυχεδελικα κυνικοί αναρχοαυτόνομοι Nechayevschina.
Διοργάνωση από τα πιο γνήσια κουμάσια του μισανθρωπιστικού ήχου, Just Shot Yoda!
Here is one of the best comps I’ve heard in some time that covers the range of stoner/doom/sludge with some psyche moments to be enjoyed, in fact it’s best to call it avant-garde sludge
Essentially, this comp is solid, diverse, and essential if you dig many different styles of heavy music that don’t quite fall into the metal genre but are abrasively heavy and overloaded with riffs, hooks, and amazing energy… alotta love went into the artwork as well so definitely check this out if you’re a fan of the heavy and trippy.
by: HellRideMusic
If you desperately want to get your hands on the compilation, just contact us with your contact info, and we’ll get back to you.
Mετά από ένα μεγάλο διάλειμμα σε μικρές δόσεις που ακολούθησε την αναμόρφωση της σύνθεσης της μπάντας, και το οποίο περιλάμβανε διαφόρων ειδών χτυπήματα της μοίρας, οι Madleaf επιστρέφουν ανανεωμένοι, με σταθερό ρυθμό, δυνατή φωνή και καινούργιες μελωδίες. Σηματοδοτώντας μια νέα εποχή με αξιομνημόνευτα live (με τους Potergeist, Band of Spice, και τους Atomic Bitchwax στις 29.04 στο AN CLUB), επισκέπτονται την σκηνή του Six D.O.G.S. για πρώτη φορά, εδραιώνοντας έναν νέο, πιό heavy προσωπικό ήχο που συνεχίζει να κερδίζει τις εντυπώσεις.
http://www.myspace.com/madleaf
Τη βραδιά θ'ανοίξουν οι Stereoheathen, ένα αγαπημένο σχήμα του ελληνικού σκληρού ήχου που προέκυψε από την επιτυχημένη συνεργασία μελών των Liquidust και Planet of Zeus. Ξεκινώντας ως No Label στην προϊστορία κι επιστρέφοντας από μια αναπόφευκτη χειμερία νάρκη μερικών χιλιάδων χρόνων, η τετράδα εδώ και κάποια έτη εκθέτει τους ακροατές της στις ηχητικές της (και όχι μόνο) ανησυχίες με τη βοήθεια των μοντέρνων οργάνων του σήμερα. Αποσπώντας μόνο ενθουσιώδεις αντιδράσεις σε κάθε τους εμφάνιση, προσφέρουν τη σιγουριά ενός εκρηκτικού ξεκινήματος για μια, αν μη τί άλλο, δυνατή βραδιά.
http://www.myspace.com/stereoheathenband
Doors Open: 21:30
Entrance: 6e
Address: Avramiotou 6-8, Monastiraki
Check out the two artists who contributed to the mnew compilation:
Don’t fogert tomorrow, at An club (solomu 13-15), MGC, 2L8 and Electric Litany will play live!
http://www.anclub.gr/files/more/2L8_ElectricLitany_MasturbationGoesCloud.htm
Check some badsoundquality clip by MGC from Elassona.
Also check: Biri Biri Interview @ Velvet
Biri Biri live
27/12/10 @ Six Dogs with Mickey Pantelous, Athens
BiriBiri
www.biribiriband.com,
www.myspace.com/biribiriband,
Mickey Pantelous
http://mickeypantelous.com/
http://www.myspace.com/mickeypantelousmusic
One mega project is about to be completed very soon! After two years since we first conceived this release we have almost done it; a double disk compilation that showcases most of the finest avant garde heavy/drone/sludge/doom misanthropistic bands in the local scene.
Somewhere in the middle of the last decade it became apparent that a few intellectual kids of the melvins, st. vitus and the like, started appearing in Greece. Now in the begining of the 10′s we boast a vibrant and strong uberheavy scene. It is not quite metal, nor punk or rock. It is something more, an insightful glance into the depths of claustrophobia mixed with the purest of the blues heritage. The link, between the 15 bands that participate in this compilation, is a somewhat elusive mentality.