ΚΥΡΙΑΚΗ 25 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ
22.00
Mo Better Club, Θεμιστοκλέους & Κωλλέτη 32, Εξάρχεια
ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ
https://www.facebook.com/thediveband
http://www.myspace.com/thedivegr
http://soundcloud.com/thedive
Ήδη στα μισά. Σκληρό.
Kick ass stuff…
Άμα πέσει στα χέρια σας και το νέο Sonik θα διαβάσετε μια κριτική από τον Στυλιανό Τζιρίτα αλλά και μια συνέντευξη της μπάντας…. ..αν δεν τους έχετε ακούσει πατήστε εδώ.
Γενικά..
Everybody seems to like the Dive.
http://thesludgelord.blogspot.com/2011/07/dive.html
http://www.mic.gr/cds.asp?id=37544
http://www.rockap.gr/?p=8631
http://www.mixtape.gr/the-dive-the-dive/
http://www.stereoworld.gr/album_reviews.php?id=852
http://www.rockway.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1818:the-dive-the-dive&catid=61:greek-bands&Itemid=312
http://www.downtunedmag.com/2011/06/review-dive-dive.html
http://stonedsunvibrations.blogspot.com/2011/06/dive-dive-2011.html
Gotta hate Underworld Shakedown that has lots of greek indie releases available for download for free… Damn this!
Πέμπτη 30 Ιουνίου στις 22:00
ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ
To Αστρόπλοιο των SCREAMING FLY βρίσκεται σε αέναη και διαρκή κίνηση από το 1992. Μέσα από συναρπαστικές περιπέτειες και μετά από αλλεπάλληλα πειράματα με στόχο τη διάλυση και αναδόμηση του χρόνου, καταθέτουν τα συμπεράσματά τους στην πρόσφατη δουλειά τους “SUPERZERO” και κάνουν μια στάση στο six d.o.g.s για να μοιραστούν ζωντανά τις εμπειρίες τους παρέα με του Three Way Plane, σε μια βραδιά γεμάτη ιδρώτα, ένταση και ιστορίες από το rock n roll σύμπαν.
http://www.myspace.com/screamingfly
Tο τρίο των THREE WAY PLANE συνδυάζει την πανκ επιθετικότητα, με την indie αισθητική χωρίς όμως να περιορίζεται σε στενά όρια. Αντιθέτως δεν φοβούνται να πειραματιστούν με γκρουβι/φανκ/dub πινελιές ολοκληρώνοντας τον ήχο τους. Έχουν κάνει πάρα πολλα live και έχουν ανοίξει συναυλίες των Savage Republic, Senser και Gallon Drunk. Έχουν κυκλοφορήσει ένα EP το 2006 και μετά από συμμετοχές σε συλλογές κυκλοφόρησε φέτος ο πρώτος τους δίσκος με τη βοήθεια της Spinalonga Records. O τίτλος του είναι “give us something new to shout” και περιέχει 11 κομμάτια τους αλλά και 3 remix.
http://www.myspace.com/3wayplane
http://soundcloud.com/three-way-plane
Περισσότερες πληροφορίες:
six d.o.g.s
Αβραμιώτου 6-8
Μοναστηράκι
Αθήνα
T: +30 210 3210510
W: http://sixdogs.gr/
O Παντελής Παντελόπουλος, ευθύνεται για το εικαστικό της τελευταίας αφίσας των the Dive, για το λάιβ της Κυριακής 19 Ιουνίου, στο Κ44 με τις Mongrelettes…
Χαζεπςςςςςςς
And also, the first review for the album…
And if all of this makes you wanna see them live… This thursday the 9th of June your wish will become true!
Πέμπτη 9 Ιουνίου 2011
Κ44, Aθήνα
Ελεύθερη είσοδος, 21.30
This is Peiraeus’ finest heavy progressive band. the Bliss. After more than 10 years of experimenting with heavy alternative rock, they have succeeded in releasing their debut album in 2011!
And it was worth the wait. Heavy, melodical, psychedelic. Complex song structures, odd time signatures, hypnotic bass lines, explosive drumming and intense vocal melodies consist of their 70+ minute epic, Gabbatha.
the Bliss live σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα
Σάββατο 4 Ιουνίου 2011
Micropolis, Θεσσαλονίκη
Ελεύθερη είσοδος, 21.30
Πέμπτη 9 Ιουνίου 2011
Κ44, Aθήνα
Ελεύθερη είσοδος, 22.00
Ladies and gents… Η ημέρα της κρίσης έφτασε. Τα τρία αγόρια, οι τρεις πύλες του τριπλού δικτύου πυραμίδων, οι τρεις μυητικοί απόστολοι του Σάραστρο, τα τρία αλχημιστικά στοιχεία, aka The Bliss, θα παρουσιάσουν ζωντανά την πρώτη τους δισκογραφική δουλειά με τον τίτλο “Gabbatha” είναι ένα μουσικό ταξίδι με βαριές ροκ συνθέσεις και αρκετά progressive αλλά και ψυχεδελικό χαρακτήρα.
Η είσοδος θα είναι ελεύθερη και στα 2 live.
Η αρχή θα γίνει το Σάββατο 4 Ιουνίου, στον ελεύθερο κοινωνικό χώρο, Mikropolis, της Θεσσαλονίκης. Περπατήστε τον λιθόστρωτο δρόμο μέχρι να φτάσετε στο σταυροδρόμι του Βασιλιά Ηρακλή και Βενιζέλου και μπείτε μέσα.
Την Πέμπτη 9 Ιουνίου, στο K44, στην Κωνσταντινουπόλεως 44, εις το Γκάζι, η θεατρική ομάδα “Κύκλος” θα μπλέξει με τους The Bliss και οι συνέπειες θα είναι ανυπολόγιστες. Ο δίσκος θα παρουσιάστει στην ολότητα του, μαζί την μοναδική αυτη περφόμανς για αυτήν τη μοναδική φορά!
Με τα κοπλιμέντα της κολλεκτίβας Spinalonga Records.
Check :
Bee:
micropolis-socialspace.blogspot.com
http://www.facebook.com/#!/event.php?eid=188775954503751Μικρόπολις;
http://www.facebook.com/#!/event.php?eid=185560404826224K44Mάγο
Σε συνεργασία με το περιοδικό “Καλειδοσκόπιο” παρουσιάζουμε ένα πολιτιστικό διήμερο με live events, μπάντες, θέατρο, και ένα μοναδικό bazaar χειροποίητων δημιουργιών στο πατάρι μας !
Παρασκευή 27/Μάη:
* Rollin Foxes
* Social End Products
* Yellow Devil Sauce
* The Dive
* Skanontropo
* Live Interactive Graffiti by Sonke
* Kiss me neck ! crew
Σάββατο 28/Μάη:
* “O Rosencrantz και ο Guildenstern είναι νεκροί” από την θεατρική ομάδα “Σημεία και Θέατρα”
* Joanna Drigo
* Lexicon Project
* Under Construction
* About Time
* Versus
* Party DJ set
Οι Ντίβες ανεβαίνουν στην σκηνή του αυτοοργανωμένου Μικρόπολις στην Θεσσαλονίκη, αυτό το Σάββατο, 30 Απριλίου χωρίς είσοδο.
Τι καλύτερο να κάνεις στην συμπρωτεύουσα;